Doğalgaz Dış Tesisat

Doğalgaz dış tesisat hakkında bilgi almak ve fiyat öğrenmek için bize ulaşın. WhatsApp üzerinden bize mesaj atabilirsiniz.

Telefon: +90 262 655 00 98
E-posta: info@kareproses.com

Doğalgaz Dış Tesisat

Doğalgaz Dış Tesisat Genel Kavramlar

  • Doğalgaz Dağıtım Şebekesi: Gaz işletmeleri tarafından doğalgazın tüketiciye kadar götürülmesi için genelde yer altına döşenen gaz boru hattının tümüdür.
  • Binalarda Doğalgaz Dış Tesisat: Gaz işletmesine ait dağıtım şebekesi borusuna yapılan bağlantı yerinden doğalgaz tüketim cihazlarına kadar olan kısımda bulunan doğalgaz tesisleriyle yanmış gaz çıkışı borusu ve bacaların tümüdür.
  • Bina Bağlantı Hattı: Gaz şebeke borusundaki bağlantı yeri ve ana emniyet musluğu arasında kalan boru kısmıdır. Gaz dağıtım şirketi tarafından bina bağlantı tesisatının tipi, sayısı ve şekli belirlenir. Bu hatta bir servis hattı bulunur. Ana gaz dağıtım şebekesinin müşteri iç tesisatı ile birleştiren bağlantı hattına servis hattı denir.

İşletme Basıncının Yükseltilmesi

İşletme basıncının; kabul edilen sınırlar içinde, son ana kontrol veya basınç ve sızdırmazlık kontrol basıncını karşılayacak biçimde yükseltilmesi boru tesisatının sızdırmazlığı hakkında genelde tedbir alınmasını gerektirmez. Basıncının yükseltilmesi, işletme şartlarında gazın nemliliğinin veya yoğunluğunun azaltılması gibi başka değişikliklere bağlıysa boru tesisatının kullanılabilirliğini tespit etmek için tedbirler gerekir.

Basınç Ölçme ve Düşürme İstasyonu

Basınç düşürme ve ölçüm istasyonu bölgesel istasyonlardan orta basınçta gelen gazı müşterinin ihtiyaç duyduğu basınca düşürme ve faturalamayı sağlayacak ölçümü yapmak üzere kurulmaktadır. Bu istasyonlarda ısıtıcılar, filtreler, ölçüm cihazları ve basınç düşürücüler (regülatörler) bulunmaktadır. Arıza ve bakım sırasında doğalgaz akışının kesintiye uğramaması için cihazların yedekli ve by-pass hatlarıyla birlikte montajı yapılmaktadır. Basınç düşürme ve ölçüm hatlarından birinde sorun olması durumunda otomatik olarak diğer hat devreye girecek şekilde projelendirilmelidir.

Kare Proses hakkında bilgi almak için tıklayın.