Endüstriyel Doğalgaz Tesisatı

Sanayi doğalgaz tesisatı konusuna detaylı bir şekilde değinmeden evvel doğalgazın nasıl bir gaz olduğundan bahsetmek gerekir. Doğalgaz nedir? Sanayi Doğalgaz Tesisatı Nedir? Endüstriyel doğalgaz tesisatı ve ekipmanları hakkında genel bir bilgiye ulaşmak için doğru yerdesiniz.

endüstriyel doğalgaz tesisatı

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz son dönemlerde en sık kullanılan ısı sistemlerinden biri olmuştur. İçerisinde Metan (CH4) ve Etan (C2H6) olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımı yer alıyor. Doğalgaz özellikleri arasında renksiz, kokusuz havadan hafif bir gaz olması yer alıyor. Doğalgaz, organik maddelerin yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca yıl süren doğal dönüşümü sonucunda oluşur. Kaynağından çıkarıldığı haliyle, herhangi bir işlemden geçirilmeksizin kullanılabilmektedir.

Sanayi Doğalgaz Nedir?

Sanayide kullanılan endüstriyel doğalgaz çeşidine sanayi doğalgaz denir. Endüstriyel doğalgaz projesi sanayi içerisinde kullanılan binalar için yapılmaktadır. Haliyle sanayi doğalgaz tesisatı konutlar için yapılan çalışmalardan çok daha büyüktür. Bu tarz endüstriyel tesislerin doğalgaza dönüşümü yetki belgesi alınarak tesisat işlemleri gerçekleştirilir.

Sanayi Doğalgaz Tesisatı

İlk olarak doğalgaz tesisatı kavramını detaylı bir şekilde inceleyelim. Doğalgazın kaynağından alınarak en son kullanılacağı ortama taşınmasına kadar geçen aşamalarda kullanılan birleştirme parçası, ekipman ve boruların tümüne doğalgaz tesisatı ismi verilir. Sanayi doğalgaz tesisatı ve doğalgaz tesisatında uygulama, detaylı hesaplamalar ile gerçekleştirilir. Bu hesaplamalar basınç kaybı ve hız gibi etkenler dikkate alınarak boru çapları ile tesisat ekipmanları tespit edilir.

Endüstriyel doğalgaz tesisatı hassas çalışmalar gerektiren işlemlerden biridir. Çünkü patlama ya da boğulma gibi etkileri ile insan yaşamı için bazı riskleri de bünyesinde taşımaktadır. Bu tür risklere karşı bir dizi önlemin alınması zorunluluktur. Burada açık yanma odası olan cihazların(örn. ocak) bulunduğu yere havalandırma açılması gerekir. LPG patlamaları aslında tüp patlamaları değildir. LPG tüpleri, 27 bar basınca dayanıklı bir biçimde imal edilir. Bu seviyenin üstünde basınca geçildiği zaman emniyet sistemi otomatik olarak basınç dengelemesi oluşuncaya dek içeride bulunan gazı dışarı atar. Yangın ya da kaçak gibi olaylarda patlamanın nedeni kaçak gazı sıkışması ya da tutuşmasıdır.

Endüstriyel Doğalgaz Tesisatı Ekipmanları

Endüstriyel doğalgaz tesisatı öncesinde ve esnasında mutlaka uygulanması gereken bazı işlemler vardır. Doğalgaza dönüşüm işlemi, gaz debisi ve basınca paralel olarak gaz teslim noktası kurulması ve daha sonra tesisatın şartnameye uygun bir biçimde dizayn edilerek tamamlanması gerekir. Bu şekilde yapılan tesisat çalışmaları daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Sanayi Doğalgaz Dönüşümleri

Doğalgazın dönüşümü ve doğalgaz kullanımının sanayi sektöründe hizmet veren kurum ve kuruluşlara yardımcı olması birçok avantaja sahiptir. Endüstriyel doğalgaz dönüşümü sayesinde gerekli enerjinin elde edilmesi ve yakıta dönüştürülmesi daha kolaydır.

Sanayi alanında hizmet veren kurum ve kuruluşların doğalgaz dönüşümüne girmesi, doğalgaz kullanması birçok avantaja sahip olmalarına yardımcı olmaktadır. İhtiyaç duyulan enerjinin daha kolay bir şekilde elde edilmesi ve yakıt haline dönüştürülmesi sanayi doğalgaz dönüşümleri ile mümkün hale gelmektedir.

Sanayi Doğalgaz Tesisatı

Gebze bölgesi gaz dağıtım şirketi PALGAZ A.Ş. den yetkili firmamız, endüstriyel yapılan doğalgaz dönüşümleri en iyi şekilde gerçekleştirmekte ve teknik konularda yapılacak olan çalışmaları profesyonelce uygulamaktadır.

Doğalgaz üzerinden istenilen verimin elde edilmesi, daha fazla tasarruf yapılması ve ihtiyaç duyulan enerjinin kolay bir şekilde elde edilmesi kurduğumuz endüstriyel doğalgaz tesisatı sistemi ile mümkün hale gelecektir. Bu sayede müşterilerimiz, dönüşümden yüksek düzeyde verim alabilecektir.

Firmamız hakkında bilgi edinmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
Bizimle iletişime geçmek için tıklayın.